חתונה תאילנדית ומתכון מקורי של כבד עגל

לפני כשנתיים נסעתי עם אייל, חבר מהמושב, לחתונה של פופאי, אחד מהעובדים התאילנדים שלו. השמות של התאילנדים קשים לישראלי הממוצע וכך התגלגל ידידנו, החתן המיועד פרפאי, לפופאי. אבל זה באמת סיפור אחר.

פופאי גר בכפר ליד אודון תאני שהיא עיר באזור איסאן בצפון מזרח תאילנד. זה האזור העני ביותר בתאילנד, בלתי מטוייל וידוע במאכליו המוזרים, כלבים למשל. אני תוהה איזה טעם יש לאוסובוקו בולדוג…

אם כן נחתנו אני ואייל בשדה התעופה באודון תאני ומיד זיהינו את פופאי יחד עם קבוצה גדולה של אנשים, כולם מנופפים לנו לשלום מעבר לזכוכית. אייל חשב שהם באו באוטובוס, אני טענתי שמיניבוס סטנדרטי מספיק. שנינו טעינו, מדהים כמה אנשים יכולים להכנס בבגאז' של טנדר איסוזו עם קבינה וחצי.

הפגישה עם פופאי הייתה מרגשת, התעדכנו מה שלומו ואיך החיים ובינינו ניסינו להבין איך אפשר לחיות בתנאי אקלים של 200% לחות. את אייל, כולם זיהו כ-big boss, מה שהפך אותו לאטרקטיבי במיוחד בקרב בנות הכפר. אותי הם חשבו לעוזר שלו כך שהייתי קצת יותר פנוי להסתכל סביב כמו שאומרים.

התאילנדים הם באמת עם חרוץ. הם קמים מוקדם בבוקר, נחושים במטרה לתפוס ראשונים את הערסל, שיש בכל בית, ולהרקב שם עד הערב. בטטות כורסה א-לה תאילנד.

לפרנסתם הם מגדלים אורז, גידול שמתאים מאד לאופי התאילנדי. חודש שתילה, הפסקה של חודשיים-שלושה, חודש קצירה ודי. מחכים עד לשנה הבאה. חוץ מאורז מגדלים שם קצת פירות וירקות, פרות וחזירים לצריכה עצמית אבל על זה אחראים הילדים. המבוגרים צריכים לנוח מהאורז. שום דבר לא בוער.

למחרת בבוקר פופאי קרא לנו לראות שחיטה של עגל שארגן במיוחד בשבילנו. ובכן, "שחיטה" תאילנדית זה בעצם מעדר בראש! ככה בלי להתבלבל העגל נשחט וכל המשפחה והשכנים באו לעזור לפרק ולסחוב את הבשר. תוך כדי מלאכת הפירוק הם חותכים חתיכות מהכבד ועוד חלקים ואוכלים נא, ישר מהטבע. גם לנו הציעו להתכבד בנתח כבד עגל אך אנחנו הזדעזנו בנימוס,וסירבנו.

בפוסט הבא אספר על החתונה…

Tags: , , ,

Leave a Reply